Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak dbać o zdrowie mentalne – sprawdź rady psychologa

Wszelako w wielu dyscyplinach opieki zdrowotnej zanotowano imponujące postępy, ale
jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, perspektywy na świecie są niewesołe. Według pewnego raportu jedna czwarta populacji świata cierpi na zaburzenia psychiczne, emocjonalne bądź zaburzenia zachowania. Inne badania wykazały, że jedna trzecia pacjentów zasięga porady medycznej z powodu depresji bądź też stanów lękowych.

W dodatku zdaniem speców liczby te rosną. Z jakiej przyczyny? Badania przeprowadzone przez Wydział Medycyny Społecznej Uniwersytetu Harvarda wykazały, iż takie choroby jak przygnębienie potrzebująca leczenia, schizofrenia oraz demencja są coraz częstsze, albowiem coraz to więcej ludzi dożywa wieku ryzyka. Ale dłuższe życie nie jest jedyną przyczyną. Winę ponoszą także trudności ekonomiczne oraz nasilający się stres związany z nowoczesnym trybem życia. Jakim sposobem zmienić tę smutną sytuację?

Według ekspertów ochronie zdrowia psychicznego pożądane byłoby przyznać pierwszeństwo przed innymi wydziałami medycyny, bowiem jest to jedna z w najwyższym stopniu zaniedbanych dziedzin służby zdrowia – psycholog Kalisz. Przed laty badania nad zespołem stresowych zaburzeń pourazowych, nazywanym wówczas wstrząsem artyleryjskim lub też zespołem wyczerpania walką, prowadzono głównie ze względu na weteranów militarnych. Współcześnie nerwicę pourazową rozpoznaje się nie tylko u żołnierzy. Może ona wystąpić u każdego, kto doznał przykrego urazu. Przyczyny bywają bardzo zróżnicowane – należą do nich okropności walki, jednakowoż także próby zgwałcenia i wypadki samochodowe. Jeżeli przeżyłeś dowolny uraz, nie zapominaj: nie jesteś odstępstwem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY